Myrkl: nowa tabletka przeciw kacowi podobno rozkłada do 70% alkoholu w ciągu godziny – co musisz wiedzieć

Ashwin Dhanda

Myrkl: nowa tabletka przeciw kacowi podobno rozkłada do 70% alkoholu w ciągu godziny – co musisz wiedzieć

Wpis jest tłumaczeniem artykułu „Myrkl: new anti-hangover pill said to break down up to 70% of alcohol in an hour – what you need to know”, autor: Ashwin Dhanda, The Conversation, 05-07-2022; na licencji Creative Commons, tłumaczenie Arkadiusz Polak, zdjęcie danilo.alvesdUnsplash.

Nowy suplement przeciw kacowi właśnie trafił do sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Jest on sprzedawany przez szwedzką firmę Myrkl jako „pigułka przed piciem, która działa”.

Mówi się, że tabletka rozkłada do 70% alkoholu po 60 minutach. Oznacza to, że jeśli ktoś wypije 50ml 40% spirytusu, który zawiera 20ml czystego alkoholu, do krwiobiegu dostanie się zaledwie 6ml alkoholu. To jest to samo, co w przypadku osoby, która wypiła tylko 15ml spirytusu.

To zmniejszenie ilości alkoholu wchłanianego przez organizm jest odzwierciedlone przez zmniejszenie krótkotrwałych efektów działania alkoholu, takich jak euforia i zmniejszenie niepokoju.

Firma produkująca ten suplement zaleca przyjmowanie dwóch tabletek od jednej do 12 godzin przed spożyciem alkoholu.

Suplement probiotyczny zawiera dwie przyjazne dla jelit bakterie – Bacillus subtilis i Bacillus coagulans – produkowane ze sfermentowanych otrębów ryżowych. Bakterie te w naturalny sposób rozkładają alkohol na wodę i dwutlenek węgla. Kwasoodporna kapsułka chroni bakterie przed naturalnymi kwasami żołądkowymi, dzięki czemu mogą one dotrzeć do jelita, gdzie większość alkoholu jest wchłaniana do krwiobiegu.

Co mówi nauka

Pigułka jest skierowana do tych, którzy nie chcą mieć kaca po wypiciu poprzedniego dnia. Ale czy te pigułki naprawdę mogą zapobiec kacowi?

Kac wynika głównie z odwadniającego działania alkoholu, który może dać ból głowy. Bezpośrednie działanie alkoholu na żołądek może również powodować ból brzucha i mdłości. Jeśli mniej alkoholu zostanie przyjęte do organizmu, ryzyko odwodnienia jest mniejsze. Ale ponieważ tabletki działają dopiero po przejściu alkoholu przez żołądek do jelita, nie zatrzymają one działania alkoholu na żołądek.

Dowody na skuteczność leku Myrkl opierają się na jednym opublikowanym badaniu. Dwadzieścia cztery zdrowe młode białe osoby dorosłe poproszono o przyjmowanie dwóch tabletek Myrkl lub tabletek pozorowanych (placebo) każdego dnia przez siedem dni. Następnie podano im niewielką ilość alkoholu (między 50 a 90 ml spirytusu) w zależności od ich wagi. Poziom alkoholu we krwi badano przez następne dwie godziny.

Badacze stwierdzili, że w ciągu pierwszych 60 minut ilość alkoholu we krwi była o 70% niższa u tych, którzy otrzymali Myrkl w porównaniu z pigułką pozorną.

Chociaż to badanie było dobrze zaprojektowane, w tym losowe przydzielanie ludzi do grup otrzymujących Myrkl lub atrapę pigułki, kilka problemów sprawia, że wyniki są słabsze. Po pierwsze, badacze przedstawili wyniki tylko od 14 z 24 osób, ponieważ dziesięć miało niższy poziom alkoholu we krwi na początku.

Po drugie, wyniki różniły się między różnymi osobami, co zmniejsza dokładność badania. I po trzecie, badacze testowali siedem dni leczenia przed pojedynczym wypiciem alkoholu, ale firma zaleca tylko dwie pigułki od jednej do 12 godzin przed wypiciem jakiejkolwiek ilości.

Badanie pozostawia również wiele pytań bez odpowiedzi. Czy pigułka działa u osób, które nie są młode, zdrowe i białe? Czy działa u osób z chorobami jelit lub wątroby? Czy istnieją różnice w działaniu pigułki między kobietami i mężczyznami? Co się dzieje, gdy jedzenie i alkohol są przyjmowane razem? Czy leki zmieniają działanie tabletek?

Wiadomo już, że przyjazne bakterie jelitowe są zmieniane przez długotrwałe choroby i styl życia (palenie papierosów, regularne spożywanie alkoholu i dieta). Wiadomo również, że alkohol wchłania się inaczej w zależności od wagi, płci, aktywności fizycznej i spożywania pokarmów. Te czynniki mogą zmniejszyć lub zwiększyć działanie przyjaznych bakterii zawartych w tabletkach Myrkl.

Probiotyki są bezpieczne i powszechnie dostępne. Można je kupić w postaci jogurtów, napojów lub tabletek w wielu supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością. Dwie bakterie zawarte w tabletkach Myrkl są również prawdopodobnie bezpieczne dla większości ludzi. Jednak probiotyki podawane osobom chorym mogą zaburzyć naturalną równowagę zdrowych bakterii jelitowych, powodując infekcje lub objawy jelitowe.

Tabletka przed piciem, która zapobiega kacowi następnego dnia, byłaby korzystna dla niektórych osób. Jednak przy wszystkich pytaniach bez odpowiedzi wokół Myrkl, najlepszym lekarstwem na kaca pozostaje picie mniejszej ilości alkoholu dzień wcześniej.

The Conversation

Ashwin Dhanda

Dr Ashwin Dhanda jest konsultantem ds. hepatologii w University Hospitals Plymouth NHS Trust, gdzie pełni funkcję kierownika ds. leczenia alkoholizmu. Jest Honorary Associate Professor na Uniwersytecie w Plymouth. Jego badania i zainteresowania kliniczne dotyczą chorób wątroby związanych z alkoholem. Prowadzi program badawczy dotyczący biomarkerów immunologicznych choroby wątroby związanej z alkoholem oraz metod zmniejszania szkód związanych z alkoholem poprzez terapię psychologiczną.

clear clear
Type at least 1 character to search
clear clear
Słuchaj
Obserwuj