Plagi os? Naukowiec wyjaśnia, dlaczego nie należy panikować z powodu pogłosek o rosnącej populacji os

Seirian Sumner

Plagi os? Naukowiec wyjaśnia, dlaczego nie należy panikować z powodu pogłosek o rosnącej populacji os

Wpis jest tłumaczeniem artykułu „Plagues of wasps? A scientist explains why you shouldn’t panic about rumours of rising populations”, autorka: ; The Conversation, 26-08-2022; na licencji Creative Commons, tłumaczenie Arkadiusz Polak, zdjęcie: Wolfgang HasselmannUnsplash.

Późne lato to przede wszystkim grille, lody i rodzice odliczający dni do otwarcia szkół. Wtedy pojawia się osa. Jest trochę krzyku i machania (głównie rodziców). Zazwyczaj nikt nie zostaje użądlony i osa znika. A jednak traktujemy pojawienie się tego małego owada na naszym pikniku tak, jakby tarantula wprosiła się na herbatę.

Nic dziwnego, że zachowujemy się w ten sposób.

Każdego lata gazety zasypują nas nagłówkami o okropnościach os. Jako ekspert od os, pod koniec sierpnia jestem zalewana telefonami z mediów, które proszą mnie o wyjaśnienie, dlaczego osy rujnują naszą późnoletnią zabawę.

Tego lata jest jeszcze gorzej. Tym razem gazety zamieszczają nagłówki winiące fale upałów za to, co nazywają ogromnymi plagami os najeżdżających ogrody i twierdzą, że Wielka Brytania jest atakowana przez agresywne „niemieckie osy”.

Artykuły te mówią, że jest to doskonały rok dla os w Wielkiej Brytanii, że osy są w szaleńczym szale żądlenia i winią za to fale upałów.

Źródłem informacji, na których opierają się te doniesienia są firmy zajmujące się zwalczaniem szkodników, które twierdzą, że gniazda os są w tym roku większe i że obserwują 20-30% wzrost liczby wezwań do „interwencji w sprawie os” niż w poprzednich latach.

Przyjrzyjmy się nauce, która za tym stoi.

Co mówią badania

Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ktokolwiek – naukowcy, dziennikarze czy osoby zajmujące się zwalczaniem szkodników – miał odpowiednie dane na temat tego, jak osy radzą sobie w tym roku. Zapisy są nadal przekazywane do oficjalnych portali danych, takich jak iNaturalist, Bees Wasps and Ants Recording Scheme (BWARS), finansowany przez rząd Pollination Monitoring Scheme (POMs) oraz Big Wasp Survey.

Wobec braku danych, wykorzystajmy ugruntowane badania nad ekologią os, aby sprawdzić jak fale upałów wpływają na populacje os. Ciepłe, suche wiosny są z pewnością dobre dla królowych os, które są w pierwszych fazach zakładania gniazd. W tym roku wiosna była cieplejsza i bardziej sucha niż przeciętnie, dlatego też więcej gniazd os niż zwykle przetrwało tę pierwszą przeszkodę cyklu życia. Jednak gorące, suche lato, które obecnie mamy, może mieć odwrotny skutek.

Osy polują na owady, aby wykarmić swoje potomstwo. Nasze brytyjskie populacje owadów nie są przystosowane do radzenia sobie z tegorocznym bezlitośnie gorącym, suchym latem. Ich metabolizm i cykl życia nie jest zsynchronizowany z zaopatrzeniem w pokarm. Jest sierpień, a jednak kwiaty umierają, a drzewa stają się jesienne, ponieważ wchodzą w tryb przetrwania. Martwe rośliny oznaczają mniej owadów żywiących się roślinami, co oznacza mniej ofiar dla owadów polujących, takich jak osy.

Zapytałam entomologów (ludzi, którzy badają owady) na Twitterze o ich postrzeganie tego, jak owady radzą sobie w sierpniu tego roku. Trzy czwarte z 397 głosujących uznało, że w sierpniu tego roku widzieli mniej owadów w Wielkiej Brytanii niż w zeszłym roku. To pokazuje postrzeganie ludzi, a nie dane, ale sugeruje, że owady (osy i ich ofiary) nie radzą sobie szczególnie dobrze tego lata.

Dlaczego więc likwidatorzy szkodników mówią nam, że jest więcej os?

Fala upałów i osy

Interakcje os z ludźmi są w tym roku inne, ponieważ fala upałów wpłynęła na ich środowisko i zachowanie. W normalnym roku większość ludzi nie zauważa, że ma gniazdo os w pobliżu, aż do końca lata, kiedy osy są zwolnione z polowania dla kolonii i przechodzą na bardziej słodką dietę (na przykład twoje lody). Niedobór owadów oznacza, że osy muszą pracować ciężej, aby znaleźć pożywienie, więc częściej odwiedzają nasze grille i pikniki.

Jak wszystkie owady, metabolizm i aktywność os wzrasta wraz ze wzrostem temperatury, co oznacza, że osy, które mają kontakt z ludźmi mogą być bardziej ożywione niż zwykle. Ale osy żądlą tylko wtedy, gdy je sprowokujesz. Rzadko żądlą w sposób przypadkowy.

Jeśli osa pojawi się przy Twoim grillu, pozostań w miejscu i obserwuj ją. Sprawdź, czego chce, a następnie daj jej niewielką porcję jedzenia. Nie jesteś obiektem jej zainteresowania, chyba że zaczniesz machać rękami i krzyczeć. Jeśli to robisz, przypominasz jej drapieżnika.

Poważny problem

Osy są niezbędnym środkiem zwalczania szkodników i zapylaczem. W ciągu ostatnich kilku dekad odnotowano powszechny spadek populacji owadów w Wielkiej Brytanii i na świecie, głównie z powodu zmian w użytkowaniu gruntów.

Tego lata entomolodzy są zaniepokojeni wpływem fali upałów na populacje owadów: to nie plagi os powinny nas martwić, ale brak os i innych owadów. W czasach, gdy świat przyrody potrzebuje każdej uncji wsparcia z naszej strony (i tak, obejmuje to osy, wraz z innymi niezbędnymi bezkręgowcami, takimi jak ślimaki, pająki i inne pełzające gąsienice, które trudno nam polubić), sianie paniki, które podsyca uprzedzenia ludzi wobec os jest nieodpowiedzialne.

Krajowa stacja telewizyjna poprosiła mnie, abym wystąpiła w tym tygodniu w krajowej telewizji i opowiedziała o przerażających historiach związanych z osami. Ale po wyjaśnieniu badającemu temat nadawcy, że te opowieści mają niewiele z naukowej prawdy, porzucili mnie słowami:

„Być może w zamian potrzebujemy kogoś, kto pracuje przy zwalczaniu szkodników”.

The Conversation

Seirian Sumner – Profesor ekologii behawioralnej, UCL

Jestem profesorem ekologii behawioralnej. Pracuję w UCL Centre for Biodiversity and Environmental Research (CBER), w UCL Genetics, Evolution & Environment (GEE). Mam szczególne zamiłowanie do os.

Prowadzę grupę badawczą doktorantów i podoktorantów w badaniach nad ewolucją i ekologią społeczną, głównie skupiając się na innowacjach behawioralnych u owadów społecznych (osy, pszczoły, mrówki i jeszcze więcej os). Łączymy ekologię behawioralną owadów społecznych (od tropikalnych lasów deszczowych po brytyjskie ogrody i wrzosowiska) z analizami genomicznymi, aby uzyskać spojrzenie z perspektywy genów na zachowania społeczne, ekologię i ewolucję.

Jestem współzałożycielem i współprowadzącym Big Wasp Survey, coroczny projekt naukowy realizowany przez obywateli wraz z prof. Adamem Hartem z Uniwersytetu Gloucestershire. www.bigwaspsurvey.org

Poza badaniami jestem współzałożycielem Soapbox Science, inicjatywy, która ma na celu jednoczesne promowanie równości w nauce i przybliżenie nauki masom. www.soapboxscience.org

clear clear
Type at least 1 character to search
clear clear
Słuchaj
Obserwuj