Transfuzja sztucznej krwi, czarne i martwe Słońce, korporacje i prawa człowieka – #067

Transfuzja sztucznej krwi, czarne i martwe Słońce, korporacje i prawa człowieka – #067

Transfuzja sztucznej krwi, czarne i martwe Słońce, korporacje i prawa człowieka – #067

Jak opracowuje się sztuczną krew i czy możliwość jej transfuzji oznacza schyłek krwiodawstwa? Czy największe firmy na świecie jasno deklarują swoje przywiązanie do praw człowieka? W środowym odcinku podkastu Naukowo opowiem również o tym jak rekiny stały się badaczami i jak wieki temu zaćmienie słońca postrzegali członkowie rdzennej ludności japońskiej wyspy Hokkaido.

A jeśli odcinek Ci się spodoba udostępnij go, proszę, dalej i subskrybuj podkast gdziekolwiek go słuchasz, możesz też prosto i szybko postawić mi dobrą kawę – buycoffee.to/naukowo – z góry dziękuję 🙂

Jeśli uznasz, że warto regularnie wspierać ten projekt to zapraszam do serwisu Patronite.pl/naukowo, każda dobrowolna wpłata od słuchaczy pozwoli mi na utrzymanie, rozwój i doskonalenie tego podkastu, bardzo dziękuję za każde wsparcie!

Zapraszam również na Facebooka, Twittera i Instagrama, każdy lajk i udostępnienie bardzo pomaga mi w docieraniu z naukowymi doniesieniami do nowych słuchaczy.

Na stronie Naukowo.net znajdziesz więcej interesujących artykułów naukowych, zachęcam również do dyskusji na tematy naukowe, dzieleniu się wiedzą i nowościami z naukowego świata na naszym serwerze Discord.

Źródła użyte przy tworzeniu odcinka:

Mapa punktów poboru krwi w których można oddać krew i jej składniki w 2022 roku – https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=142nqMIgmK3tCarABCmdvq8MHGlNZZPMB&ll=52.25795882453618%2C19.54024316489649&z=7

NHS, “First ever clinical trial of laboratory grown red blood cells being transfused into another person”, https://www.nhsbt.nhs.uk/news/first-ever-clinical-trial-of-laboratory-grown-red-blood-cells-being-transfused-into-another-person/

Hisashi Hayakawa, Mitsuru Sôma, Ryuma Daigo, Analyses of historical solar eclipse records in Hokkaido Island in the 18–19th centuries, Publications of the Astronomical Society of Japan, 2022;, psac064, https://doi.org/10.1093/pasj/psac064

KerstinLopatta, Sebastian A.Tideman, CarolinScheil, Naser Makarem. “The current state of corporate human rights disclosure of the global top 500 business enterprises: Measurement and determinants”. https://doi.org/10.1016/j.cpa.2022.102512

Gallagher, A.J., Brownscombe, J.W., Alsudairy, N.A. et al. Tiger sharks support the characterization of the world’s largest seagrass ecosystem. Nat Commun 13, 6328 (2022). https://doi.org/10.1038/s41467-022-33926-1

Transcript
Arkadiusz:

Jak opracowuje się sztuczną krew i czy możliwość jej transfuzji oznacza schyłek krwiodawstwa? Czy największe firmy na świecie jasno deklarują swoje przywiązanie do praw człowieka? Arkadiusz Polak, dzień dobry w środowym odcinku podkastu Naukowo, w którym opowiem również o tym jak rekiny stały się badaczami i jak wieki temu zaćmienie słońca postrzegali członkowie rdzennej ludności japońskiej wyspy Hokkaido.

A jeśli chcielibyście wesprzeć moją działalność to najprościej zrobić to można za pośrednictwem serwisu patronite.pl/naukowo lub stawiając mi kawę - wszystkie linki znajdziecie w opisie odcinka, jeśli możecie udostępnijcie go proszę dalej - za każdą pomoc bardzo dziękuję i zapraszam na odcinek!

Arkadiusz:W:

Każdego roku w całym kraju organizowanych jest mnóstwo akcji, podczas których można oddać krew, także w krwiobusach, czyli specjalnie wyposażonych autobusach odwiedzających miejscowości leżące daleko od Regionalnych Centrów Krwiodawstwa.

A to wszystko dlatego, że możliwa jest transfuzja krwi w wielu przypadkach ratująca życie, cały zabieg musi być podejmowany w oparciu o tzw. punkty końcowe. Są to wytyczne opracowane przez ekspertów Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Centrum Krwi, które należy uwzględniać przy podejmowaniu decyzji o zaleceniu albo niezalecaniu przetoczenia krwi.

Za optymalne stosowanie krwi i jej składników uważa się takie, które jest bezpieczne, czyli nie powoduje reakcji niepożądanych, podejmowane jest z korzyścią dla chorego i nie jest zbędne, aby krwi nie marnować.

Próby stworzenia sztucznej krwi, która mogła by być przetaczana potrzebującym trwają od dawna, a w poniedziałek połączony zespół naukowców z Bristolu, Cambridge, Londynu i NHS Blood and Transplant poinformował o pierwszym w historii badaniu klinicznym, w którym przetoczono człowiekowi wyhodowane w laboratorium czerwone krwinki.

Wybrani dawcy oddali niecałe pół litra krwi, z której zostały wyodrębnione komórki macierzyste. Następnie zostały one namnożone, później przekształciły się w czerwone krwinki, cały proces trwa około 3 tygodnie i jest bardzo wydajny, bo z około pół miliona komórek macierzystych uzyskać można około 50 miliardów czerwonych krwinek.

Co ważne i również badane w tym przypadku, wyhodowane w ten sposób krwinki są świeże, sprawdzane jest zatem czy będą działać lepiej i żyć dłużej niż krwinki w standardowo oddanej krwi, która zawiera komórki w różnym wieku. Jeśli to się potwierdzi i tak wyhodowane komórki krwi dłużej utrzymają się w organizmie pacjenta, to potrzebujący transfuzji nie będą wymagali tak częstych zabiegów jak do tej pory, a to może ograniczyć skutki uboczne transfuzji.

W omawianej klinicznej próbie tak wyhodowaną krew przetoczono dwóm osobom, była to niewielka ilość 5-10 ml, czyli jedna-dwie łyżeczki. Krew taka została oznaczona substancją radioaktywną, aby można było badać jej zachowanie w organizmie biorców. Są oni oczywiście ściśle monitorowani, póki co czują się dobrze, nie zauważono żadnych skutków ubocznych zabiegu.

Cała procedura ma zostać w najbliższym czasie rozszerzona na 10 innych pacjentów, którzy otrzymać mają dwie, równie niewielkie transfuzje w odstępie co najmniej czterech miesięcy. Jedna z nich zostanie przeprowadzona z użyciem standardowo oddanych krwinek czerwonych, a druga z krwinek czerwonych wyhodowanych w laboratorium. Dzięki temu można będzie sprawdzić, czy młode krwinki czerwone wyprodukowane w laboratorium działają dłużej niż krwinki wyprodukowane w organizmie dawcy.

Jeśli okaże się, że zarówno hodowla komórek krwi jak i późniejsza ich transfuzja są bezpieczne, to w przyszłości może to być rewolucja pomagająca leczyć ludzi dotkniętych chorobami krwi takimi jak anemia sierpowata, czy z rzadkimi typami krwi.

Trzeba jednak pamiętać, że do tego jeszcze droga daleka. To pierwsze tego typu badanie kliniczne i w dającej się przewidzieć przyszłości, wyprodukowane w ten sposób komórki mogłyby być używane tylko dla bardzo małej liczby pacjentów z bardzo złożonymi potrzebami transfuzji.

Nie jest to też absolutnie zapowiedź szybkiego zastąpienia krwi od dawców, krwią hodowaną w laboratoriach. Trzeba tu jasno powiedzieć, że nadal będzie zapotrzebowanie na krew od ludzi, więc jeśli tylko możecie to przemyślcie proszę możliwość oddawania krwi - wasza krew może komuś uratować życie i zdrowie, a zabieg taki jest bezbolesny, możliwe jest odliczanie oddanej krwi od podatku, no i dzień, w którym oddacie krew oraz dzień następny są wolne od pracy. Link do mapy punktów poboru krwi w których można oddać krew i jej składniki zamieszczam w opisie odcinka.

Arkadiusz:

Całkowite zaćmienia Słońca są jednym z najbardziej fascynujących spektakli natury. W miejsca, gdzie obserwacja takich zjawisk jest możliwa zjeżdżają w odpowiednim czasie tłumy ludzi robiąc zdjęcia i obserwując to zjawisko. Dzieje się tak bez względu na część świata, w której zaćmienie może być obserwowane, ale także bez względu na czasy w których ma ono miejsce. Nie inaczej było w Azji, wieki temu.

sierpnia:

Oczywiście badacze muszą być bardzo ostrożni, jeśli chodzi o takie dawne źródła danych, gdyż często są one zabarwione fantazyjnymi opisami lub ograniczonymi możliwościami naukowymi. Niemniej ustne i pisemne doniesienia wciąż mogą służyć jako punkt wyjścia do badań astronomicznych nad takimi zjawiskami jak zaćmienia Słońca. I to właśnie po analizie takich dokumentów, udało się obliczyć względne pozycje Słońca i Księżyca, które ludzie obserwowali z różnych miejsc na Hokkaido.

stycznia:

To samo zjawisko zaobserwowano na Okinawie co odnotowano w oficjalnej historii ówczesnego Królestwa Ryukyu, przez zaćmienie przełożono pewne rytuały które miały się w ten dzień odbyć. Jest to pierwszy opisany przypadek jednoczesnych obserwacji częściowego zaćmienia Słońca zarówno na wyspie Hokkaido jak i na Okinawie.

mal wiek później, w czerwcu:sierpnia:

"Kiedy mój ojciec był dzieckiem, usłyszał, jak jego stary dziadek opowiadał, że jego dziadek widział całkowite zaćmienie słońca. Ziemia stała się całkiem ciemna, a cieni nie można było zobaczyć; ptaki poszły do grzęd, a psy zaczęły wyć. Czarne martwe słońce wystrzeliło ze swoich stron języki ognia i błyskawic, a gwiazdy świeciły jasno. Wtedy słońce zaczęło wracać do życia, a twarze ludzi nosiły wyraz śmierci; i gdy słońce stopniowo ożyło, wtedy ludzie zaczęli żyć ponownie".

miejsce zamieszkania w latach:czerwca:

To badanie jest doskonałym przykładem tego, jak współczesna astronomia i badania historyczne mogą się przecinać, by dzięki temu uzupełnić proste opowieści szczegółowymi danymi współczesnej nauki.

Arkadiusz:

Ekologia, etyczny biznes, wsparcie dla mniejszości, dbanie o prawa kobiet, czy szerzej prawa człowieka. Piękne idee, które niosą na sztandarach największe firmy na świecie, pokazując swoim klientom jakie są wspaniałe i dobre, zatem to właśnie od nich warto kupować. Ten stek bzdur, wraz z reklamami kształtuje społeczny obraz największych korporacji, wydawane są na to ogromne pieniądze w budżetach marketingowych.

Coraz więcej świadomych konsumentów zauważa tę politykę i to, że największe firmy przykładają swoją rękę do niesprawiedliwości i wyzysku o czym świadczyć może rosnąca liczba domniemanych naruszeń praw człowieka przez wielkie korporacje. Rośnie krytyka klientów, rośnie tez ilość regulacji prawnych, które zobowiązują przedsiębiorstwa do podjęcia i raportowania działań w zakresie ich zaangażowania w prawa człowieka.

Nie ulega wątpliwości, że to poszczególne państwa są i będą głównymi podmiotami, na barkach których spoczywa odpowiedzialność i obowiązek ochrony praw człowieka, oczywiście różnie z tym bywa. Politycy nie poświęcą interesów gospodarczych i wielkich korporacji, które ich wspierają w imię obrony praw człowieka, czego dowodzi na przykład niedawna wizyta kanclerza Niemiec w Chinach.

W założeniach przedsiębiorstwa powinny ich przestrzegać i szanować podstawowe prawa ludzi, ale kto właściwie tego pilnuje? Otóż nikt. Nie ma globalnej jednostki, która by regulowała, sprawdzała i pociągała do odpowiedzialności przedsiębiorstwa, które łamią prawa człowieka podczas swojej działalności. To chyba wyjaśnia, dlaczego takie mechanizmy mają w ogóle miejsce i dlaczego duże korporacje swobodnie z nich korzystają. Asymetria władzy pomiędzy dużymi firmami i państwami, na korzyść tych pierwszych, pozwoliła przedsiębiorstwom ignorować ich odpowiedzialność za prawa człowieka.

Przestrzeganie takich podstawowych praw wydaje się w XXI wieku absolutną moralną podstawą. Ale dzisiejsza gospodarka jest mocno zglobalizowana, a my jako konsumenci nie jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzić każdej firmy od której coś kupujemy, czy ona lub jej kontrahenci, gdzieś na szlaku łańcuch produkcji i dostaw nie łamią praw człowieka. Uwierzyć w informacje publikowane przez same firmy? Wątpliwa wiarygodność korporacyjnych oświadczeń raczej to uniemożliwia, o ile w ogóle firmy podają takie dane. Grupa naukowców z Niemiec i Stanów Zjednoczonych postanowiła sprawdzić w jakim stopniu największe przedsiębiorstwa informują o swoim zaangażowaniu w prawa człowieka i leżących u podstaw tego zaangażowania czynnikach.

h, według przychodów za rok:

Obejmowały one między innymi takie działania, jak przyjęcie polityki praw człowieka, wdrożenie mechanizmów skarg i zażaleń oraz raportowanie wskaźników uniwersalnych standardów zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Wyniki badania pokazują, że globalny poziom przekazywania informacji o prawach człowieka przez przedsiębiorstwa jest bardzo niski - przedsiębiorstwa uzyskały średnio tylko niecałe 4 na 13 punktów. Analiza badaczy ujawnia, że tylko 12% z największych 500 przedsiębiorstw na świecie zgłasza kwestie praw człowieka jako wyjątkowo dla nich istotne. 28% firm przedstawiło publicznie dostępną politykę lub oświadczenie dotyczące praw człowieka, a 34% zadeklarowało swoje zaangażowanie w przestrzeganie wytycznych ONZ dotyczących etyki i praw człowieka.

Widoczne są też pewne różnice między firmami. Przedsiębiorstwa, które uzyskały najwyższą punktację mają w większości siedzibę w Europie i Australii. Aż 26% największych korporacji uzyskało w badaniu okrągłe zero punktów, a większość z nich ma siedzibę w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Jeśli chodzi o poszczególne branże, zero punktów w badaniu uzyskało nieco ponad 26% przedsiębiorstw w sektorze finansowym i prawie 18% w sektorze energetycznym.

To wszystko sugeruje brak świadomości korporacyjnej, zaangażowania i wrażliwości na prawa człowieka, a przypomnę, że analiza nie sprawdzała jak faktycznie te prawa są przestrzegane, badanie dotyczy jedynie przekazywanych informacji o tym jak globalne firmy podchodzą do praw człowieka. Dążenie do minimalizowania kosztów i nieustannego wzrostu zysków oraz prawo nie potrafiące nadążyć za rozwojem technologii i globalnych firm plus państwa nie potrafiące egzekwować tego prawa nie malują pozytywnego obrazu przestrzegania praw człowieka w dzisiejszym skomercjalizowanym, globalistycznym świecie.

Arkadiusz:

Czy warto chronić trawę? Tę na naszych trawnikach kosimy na potęgę, ale ochronie podlega trawa rosnąca w morskich głębinach. Nazwa "trawa morska" określa ogólnie około 60 różnych roślin, które skolonizowały ocean 70-100 milionów lat temu, docierając tam z lądu, a większość z nich występuje w płytkich wodach przybrzeżnych zapuszczając swe korzenie w piaszczystym lub błotnistym dnie. Dlaczego są dla nas tak ważne?

Trawy morskie tworzą gęste, podwodne łąki, które należą do najbardziej produktywnych ekosystemów na świecie. Przede wszystkim zapewniają siedliska i pożywienie dla życia morskiego, z tego powodu porównać je można do raf koralowych. Ale poza tym trawy morskie wychwytują i trwale magazynują ogromne ilości węgla, przyczyniając się do pochłaniania każdego roku około 17% całkowitego węgla organicznego.

Warto chronić tak cenny mechanizm, ale aby to robić potrzeba przede wszystkim informacji na temat rozmieszczenia i zasięgu podwodnych łąk. Nie wiemy niestety jaką globalnie powierzchnię zajmują morskie trawy, a więc nie jesteśmy w stanie ocenić, ile węgla zaabsorbowały.

i został odkryty dopiero w:racy, łącznie przemierzyły:

Dzięki pomocnym rekinom, danym z satelit oraz od nurków udało się ustalić, że Bahama Bays to największy poznany do tej pory ekosystem trawy morskiej na Ziemi, obejmujący około 67 000 km2. Rośliny w tamtym rejonie mogą zawierać od 19% do 26% węgla związanego w osadach trawy morskiej na świecie.

Długotrwała ochrona oferowana rekinom tygrysim w tamtym rejonie prawdopodobnie odegrała rolę w utrzymaniu siedliska trawy morskiej. A same rekiny, wyposażone w nowoczesną technikę, stały się dla człowieka sojusznikiem w badaniu i monitorowaniu tego rozległego ekosystemu.

Arkadiusz:

I to wszystko na dziś, dziękując za Waszą uwagę, zapraszam na kolejny odcinek podkastu Naukowo, w którym monitorować będę naukowe nowości już w sobotę, miłego dnia, do usłyszenia!

Post a comment:

Type at least 1 character to search
Słuchaj
Obserwuj
Twitter:

Aurélie Bröckerhoff @AMBrockerhoff i Mahmoud Soliman opowiadają o Masafer Yatta - ostatnim takim miejscu, okupowanym przez #Izrael, gdzie jaskinie są wykorzystywane jako domy przez palestyńską społeczność, która nie może żyć w pokoju.

https://naukowo.net/2022/11/14/palestynskie-terytorium-ktore-izrael-zamienil-w-strefe-ostrzalu-poznajcie-zamieszkujacych-jaskinie-mieszkancow-masafer-yatta/

#nauka #Palestyna

Czy szczury tańczą do rytmu muzyki?
Jak rośnie szczęście po otrzymaniu 10 000$?
Gdzie patrzą się ryby podczas pływania?
Czy nowa terapia pozwoli chodzić po paraliżu?

Zapraszam na 68. odcinek @PodkastNaukowo !

#nauka #naukowo #podkast

https://youtu.be/0VH3_fdgpXk

Obecność wody to spory problem dla chcącego powstać życia, które potrzebuje suchego miejsca, aby zaistnieć.
Czy rozwiązaniem tego problemu może być #woda?
@NicolasMorato pokazuje jak mikrokrople mogły przyczynić się do powstania życia na Ziemi.

https://naukowo.net/2022/11/10/woda-byla-zarowno-niezbedna-jak-i-stanowila-bariere-dla-wczesnego-zycia-na-ziemi-mikrokropelki-sa-jednym-z-potencjalnych-rozwiazan-tego-paradoksu/
#nauka