O alkoholu, gigantycznych bakteriach i obrączkach ślubnych – #001

pierwszy odcinek podkastu Naukowo :)

Oto jest pierwszy, premierowy odcinek podkastu Naukowo, czyli autorskiego przeglądu prasy, badań i informacji ze świata nauki. W tym odcinku przyjrzymy się m.in.: gigantycznym bakteriom, nieznośnym upałom oraz w jaki sposób obiad Twoich dziadków ma wpływa na Ciebie.

A jeśli uznasz, że warto wspierać ten projekt to zapraszam do serwisu Patronite, każda dobrowolna wpłata od słuchaczy pozwoli mi na rozwój i doskonalenie tego podkastu, bardzo dziękuję za każde wsparcie 🙂

Źródła użyte w podkaście:

Katherine Unger Baillie, „One alcoholic drink a day linked with reduced brain size”
Daviet, R., Aydogan, G., Jagannathan, K. et al. Associations between alcohol consumption and gray and white matter volumes in the UK Biobank. Nat Commun 13, 1175 (2022). 
 
Peter Rogers, „“Impossibly big” bacteria rattle the field of microbiology”
Elizabeth Pennisi, „Largest bacterium ever discovered has an unexpectedly complex cell”
„A centimeter-long bacterium with DNA compartmentalized in membrane-bound organelles”
Jean-Marie Volland, Silvina Gonzalez-Rizzo, Olivier Gros, Tomáš Tyml, Natalia Ivanova, Frederik Schulz, Danielle Goudeau, Nathalie H Elisabeth, Nandita Nath, Daniel Udwary, Rex R Malmstrom, Chantal Guidi-Rontani, Susanne Bolte-Kluge, Karen M Davies, Maïtena R Jean, Jean-Louis Mansot, Nigel J Mouncey, Esther Angert, Tanja Woyke, Shailesh V Date
bioRxiv 2022.02.16.480423; 
 
„LIGO-Virgo Network Catches Another Neutron Star Collision”
Mark Kaufman, „Huge, mysterious blast detected in deep space”
„Evidence for X-ray Emission in Excess to the Jet Afterglow Decay 3.5 yrs After the Binary Neutron Star Merger GW 170817: A New Emission Component”
A. Hajela, R. Margutti, J. S. Bright, K. D. Alexander, B. D. Metzger, V. Nedora, A. Kathirgamaraju, B. Margalit, D. Radice, C. Guidorzi, E. Berger, A. MacFadyen, D. Giannios, R. Chornock, I. Heywood, L. Sironi, O. Gottlieb, D. Coppejans, T. Laskar, Y. Cendes, R. Barniol Duran, T. Eftekhari, W. Fong, A. McDowell, M. Nicholl, X. Xie, J. Zrake, S. Bernuzzi, F. S. Broekgaarden, C. D. Kilpatrick, G. Terreran, V. A. Villar, P. K. Blanchard, S. Gomez, G. Hosseinzadeh, D. J. Matthews, J. C. Rastinejad 
 
Carly Cassella, „Extremely Hot, Humid Weather Could Kill a Person Far More Easily Than We Thought”
„Evaluating the 35°C wet-bulb temperature adaptability threshold for young, healthy subjects (PSU HEAT Project)”
Daniel J. Vecellio, S. Tony Wolf, Rachel M. Cottle, and W. Larry Kenney
Journal of Applied Physiology 2022 132:2, 340-345
 
Monica Dus, „What you eat can reprogram your genes – an expert explains the emerging science of nutrigenomics”
„Metabolism and the Epigenome: A Dynamic Relationship”
Spencer A. Haws, Cassandra M. Leech, John M. Denu
 
Cassidy Ward, „Broken bones? No problem! Messenger RNA rebuilds bones better than before”
„Efficient healing of large osseous segmental defects using optimized chemically modified messenger RNA encoding BMP-2”
 
Devon Bidal, „What Were Humans Doing in the Yukon 24,000 Years Ago?”
 
Monisha Ravisetti, „What Is Dark Matter? The Answer to Universe’s Greatest Mystery Could Be Axions”
Francesca Chadha-Day, John Ellis, David J. E. Marsh, „Axion Dark Matter: What is it and Why Now?”
 
Zapraszam również na Facebooka, Twittera i Instagrama, każdy lajk i udostępnienie pomoże w szerszym dotarciu do słuchaczy, a to jest teraz moim głównym celem :) 
Do usłyszenia w kolejnych odcinkach :)

Transkrypcja

Arkadiusz 00:03

Cześć, ja nazywam się Arkadiusz Polak, a to jest pierwszy, premierowy odcinek podkastu Naukowo, czyli autorskiego przeglądu prasy, badań i informacji ze świata nauki. Jeśli któryś z przedstawionych tu tematów zainteresuje Cię to na stronie naukowo.net znajdziesz źródła informacji oraz odnośniki do konkretnych badań. A jeśli uznasz, że warto wspierać ten projekt to zapraszam do serwisu Patronite, każda dobrowolna wpłata od słuchaczy pozwoli mi na rozwój i doskonalenie tego podkastu. Zapraszam również na Facebooka, Twittera i Instagrama, każdy lajk i udostępnienie pomoże w szerszym dotarciu do słuchaczy, a to jest teraz moim głównym celem. Za każdą pomoc bardzo dziękuję, a teraz startujemy!

Arkadiusz 00:41

A zaczynamy od… alkoholu, na którego temat krążą od lat sprzeczne doniesienia. O jego szkodliwości chyba nie trzeba przekonywać, ale nowe badanie pokazuje, że nie ma bezpiecznych limitów. Zespół naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii wykazał, że spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu wiąże się ze zmniejszeniem całkowitej objętości mózgu. Już przy spożywaniu jednego kufla piwa lub kieliszka wina dziennie w mózgu zachodzą zmiany odpowiadające starzeniu się o dwa lata. I te konsekwencje są coraz większe wraz ze wzrostem dawki – spożywanie półtora kufla piwa dziennie było jak starzenie się już o trzy i pół roku – jest tym gorzej im więcej pijesz. Podczas gdy przejście od zera do jednego piwka dziennie wiązało się z równowartością pół roku starzenia się, różnica między zerem a czterema drinkami dziennie wynosiła już ponad 10 lat starzenia się. Dlaczego to badanie jest tak ważne? Badanie oparto na bazie UK Biobank i przeprowadzone zostało na próbie ponad 36 000 ludzi, a tak duża próbka, pozwala na bardzo szczegółową analizę. Co więcej, jak mówi Henry Kranzler jeden z autorów badania: "Wyniki te są sprzeczne z naukowymi i rządowymi wytycznymi dotyczącymi bezpiecznych limitów picia", a także z wcześniejszymi badaniami, które dopuszczały pewne niewielkie ilości alkoholu jako bezpieczne. Tym wcześniejszym badaniom brakowało jednak możliwości, jakie dają duże zbiory danych pozwalające uwzględniać m.in.: wiek, wzrost, płeć, BMI, palenie tytoniu, status społeczno-ekonomiczny, pochodzenie genetyczne i kraj zamieszkania, a także pozwalające usuwać z badania jednostki skrajne uzależnione od alkoholu. Oczywiście badanie będzie kontynuowane, poznaliśmy bowiem zależność, ale wciąż nie znamy przyczyny.

Arkadiusz 02:20

A teraz o bakteriach, czyli maleńkich mikroorganizmach, o których myślimy zwykle jako o przyczynie naszych chorób, choć oczywiście mnóstwo bakterii to nasi najlepsi przyjaciele. Cała ich masa przebywa wokół nas, na nas i w nas, dość powiedzieć, że w 1 gramie gleby znaleźć można ok. 40 milionów bakterii, na Ziemi jest ich pięć kwintylionów, a ich długość mieści się zazwyczaj w granicach od 1 do 10 mikrometrów. I tu, cała na biało, wchodzi bakteria Thiomargarita magnifica. Oto bowiem Olivier Gros, biolog morski z Uniwersytetu Antyli Francuskich, zauważył centymetrowe białe nitki przyczepione do zanurzonych liści namorzynów, gdzieś na karaibach. Początkowo myślano, że jest to nowy gatunek grzybów, ale okazało się, że organizm jest bakterią o długości 2 cm widoczną gołym okiem! Kojarzycie muszki owocowe? Ta bakteria jest od nich większa, a szacuje się, że w sprzyjających warunkach mogą urosnąć jeszcze większe. Według nowych badań, które są jeszcze w fazie preprintu i muszą zostać zweryfikowane przez recenzentów, organizm jest bakterią 50 razy większą niż największa bakteria, jaką kiedykolwiek odkryto. Olbrzymia bakteria znalazła sposób na transport składników odżywczych – w przypadku organizmów złożonych za takie rozprowadzanie odpowiedzialne są systemy, których prosta bakteria po prostu nie posiada. Ta gigantyczna bakteria posiada za to worek wypełniony płynem, który wpycha jedzonko do wewnątrz bakterii. Jakby tego było mało to mamy kolejną sensację, oto bowiem gigantyczna bakterie mają coś, co przypomina jądro, a to przecież jego brak rozróżnia bakterie od bardziej złożonych organizmów. W jakiś sposób te duże bakterie przyjęły taki kierunek ewolucji, którego nie przewidziały żadne istniejące teorie. Innymi słowy, te duże bakterie nie powinny w ogóle istnieć. Czy oznacza to, że musimy zapomnieć o podstawach znanych ze szkoły? Niekoniecznie, gdyż badanie to wymaga weryfikacji, a hipotez na ten temat nie brakuje.

Arkadiusz 04:17

Od małych organizmów przenosimy się do nieco większych obiektów. 25 kwietnia 2019 r. obserwatorium LIGO Livingston wychwyciło coś, co wydawało się być falami grawitacyjnymi powstałymi w wyniku zderzenia dwóch gwiazd neutronowych, czyli obiektów niewielkich, ale bardzo, bardzo gęstych. Łyżeczka materii z tej gwiazdy ważyłaby około 6 miliardów ton! Możecie sobie wyobrazić jak wielką energię wyzwala zderzenie takich obiektów. Ale nie tylko o energię chodzi. Jeśli macie na palcu lub planujecie zakup ślubnej, złotej obrączki to owo złoto pochodzi właśnie z takich gwałtownych zjawisk. Astronomowie twierdzą, że w tych wybuchach wykuwane są ważne pierwiastki i metale, takie jak złoto czy platyna, które są następnie rozsiewane po wszechświecie. Uważa się, że złoto wydobywane na Ziemi pojawiło się na niej na skutek tzw. „Wielkiego Bombardowania”, około czterech miliardów lat temu, gdy wiele zawierających złoto meteorytów uderzało bez litości w naszą planetę. Ale wróćmy do naszych gwiazd, a konkretnie do tego co wydarzyło się trzy i pół roku po opisywanym zdarzeniu. Oto bowiem w tym samym miejscu coś innego, coś nowego, spowodowało kolejny wybuch lub uwolnienie energii. 130 milionów lat świetlnych od nas wydarzyło się coś, co można porównać do efektu jaki osiąga pędzący samolot przekraczający barierę dźwięku. Zespół naukowców rozważa różne hipotezy z czego dwie z nich przedstawia jako najbardziej prawdopodobne. Pierwsza z nich mówi, że obserwujemy poświatę wywołaną wcześniejszym wybuchem. Fala uderzeniowa wywołana zderzeniem dwóch gwiazd podgrzała wszystko wokół – gazy i pył gwiezdny. Z kolei drugie rozwiązanie oparte jest na przypuszczeniu, że w wyniku gwiezdnego kataklizmu powstała nowa czarna dziura, która zasysa wszystko dookoła. W trakcie pożerania materii przez czarną dziurę uwalnia się mnóstwo energii, która może być właśnie źródłem widocznego zjawiska. Naukowcy przychylają się ku tej drugiej hipotezie choć oczywiście obserwacje będą kontynuowane.

Arkadiusz 06:18

A teraz zejdźmy na Ziemię i przypatrzmy się upałom. Wiem, wiem, mamy marzec, u mnie w nocy temperatura spada mocno poniżej zera, ale ostatnie lata przynosiły falę upałów w całej Europie. Skutkowały one poważnymi problemami zdrowotnymi, a wielu ludzi zmarło z powodu wysokich temperatur. Klimat się zmienia, fal ciepła będzie coraz więcej, a okazuje się, że organizmy ludzkie nie są tak dobrze przystosowane do takich warunków jak nam się wcześniej wydawało. Jak przedstawia badanie równie ważnym czynnikiem co temperatura jest wilgotność powietrza. Człowiek chłodzi się za pomocą odparowania – pot na skórze pomaga się schłodzić. Wraz ze wzrostem wilgotności powietrza maleje ludzka zdolność do odparowania, a to może prowadzić do śmierci. W całkowicie suchym środowisku próg przeżycia człowieka wynosi około 50°C. Jednak nowe badania sugerują, że w całkowicie wilgotnym środowisku nasze ciało dozna udaru cieplnego już w temperaturze 31°C, a długotrwałe przebywanie w takich warunkach to pewna śmierć. Naukowcy podkreślają także, że badanie przeprowadzano na zdrowych dorosłych w wieku 18-34 lat. W przypadku osób starszych próg temperatury może być jeszcze niższy. Niestety klimatolodzy przypuszczają, że do końca wieku Pakistan, Indie, część Azji Południowo-Wschodniej, Zatoka Perska i Ameryka Środkowa będą znacznie częściej doświadczać maksymalnych poziomów wilgotności przy temperaturach powyżej 35°C, a więc będą to warunki bezpośrednio zagrażające życiu ludzi, zwłaszcza starszych.

Arkadiusz 07:54

Nie tylko warunki zewnętrzne determinują nasze istnienie, równie ważne jest dostarczanie składników odżywczych, a w końcu „Jesteś tym, co zjesz”. To powiedzenie ma w sobie więcej prawdy niż dotąd przypuszczano, albowiem rodzaj spożywanego pokarmu nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, wygląd czy zdolność do działania, ale także ma bezpośredni wpływ na nasz genom. Monica Dus, biolog molekularny z Uniwersytetu Michigan, przedstawia na przykładzie pszczół jak działa ten mechanizm. Oto bowiem zwykłe pszczółki żyją krótko i są bezpłodne, natomiast ich królowa potrafi żyć latami i wydać na świat całą kolonię pszczół. Jak to możliwe, skoro genetycznie to te same organizmy? Królowa pszczół odżywia się mleczkiem pszczelim, a robotnice nektarem i pyłkiem. Oba pokarmy dostarczają energii, ale mleczko pszczele ma dodatkową cechę: zawarte w nim składniki odżywcze mogą odblokować instrukcje genetyczne, które pozwalają stworzyć anatomię i fizjologię królowej pszczół np. pozwalają utrzymać jej zdolności rozrodcze. No dobrze, kochamy pszczółki, ale co z ludźmi? Okazuje się, że pewne substancje występujące w mięsie wpływają na mechanizmy genetyczne odpowiedzialne za wzrost i podział komórek. Witamina C zaś jest bardzo ważna w ochronie naszego genomu przed uszkodzeniami. Poziom witaminy B-6 i B-12 w mleku matki może mieć wpływ na przełączniki genetyczne dziecka, choć tu potrzebne są badania gdyż nie wiadomo czy i jak wpływa to na rozwój dziecka. Pieczywo i płatki śniadaniowe są wzbogacane folianem, niektórzy naukowcy wysuwają jednak hipotezę, że wysoki poziom folianów przy braku innych naturalnie występujących mikroelementów może przyczyniać się do częstszego występowania raka jelita grubego. BPA czyli związek występujący w tym przeklętym plastiku, włącza u ssaków pokrętła genetyczne, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju, wzrostu i płodności. Co ciekawe, to co jedli Twoi dziadkowie może mieć wpływa na Twój genom. Badania wykazują, że u ludzi i zwierząt dieta dziadków wpływa na aktywność przełączników genetycznych oraz na ryzyko chorób i śmiertelność wnuków. Mało tego to co jadła krowa na pastwisku ma wpływ na mleko, które wytwarza, zatem kiedy ludzie piją różne rodzaje mleka, ich komórki również otrzymują różne informacje o wartościach odżywczych. Idea, że żywność przekazuje ważne informacje do genomu zwierzęcia, jest przedmiotem zainteresowania dziedziny nauki zwanej nutrigenomiką. I póki co nadal nie wiemy jak i dlaczego to się dzieje, zwłaszcza w odniesieniu do ludzkiej diety.

Arkadiusz 10:36

A zatem zostajemy przy człowieku – ręka w górę kto z Was złamał kiedyś jakąś kość? Bolesny uraz, często wymagający operacji, którego konsekwencje można odczuwać do końca życia. Ale w większości przypadków leczenie polega na złożeniu wszystkiego do kupy, zabezpieczeniu przed przemieszczaniem i czekaniu aż organizm sam sobie poradzi. Poważny problem zaczyna się, gdy ubytek kości jest na tyle duży, że organizm nie radzi sobie z jego uzupełnieniem. Amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuszcza w takich przypadkach stosowanie BMP-2, czynnika wzrostu kości. Niestety jest to obarczone znaczącymi skutkami ubocznymi, a zatem nie jest to idealne rozwiązanie. Naukowcy z Kliniki Mayo opracowali alternatywną terapię wykorzystującą mRNA - technologię, która w ostatnich latach stała się głośna dzięki zastosowaniu jej w szczepionkach na COVID-19. Nowa terapia różni się w sposobie podawania czynnika BMP-2 – dostarcza potrzebne bodźce prosto do organizmu wykorzystując i wspomagając naturalne procesy leczenia. mRNA nakazuje organizmowi produkować białko BMP-2, które pobudza wzrost nowych kości, a nic tak dobrze nie leczy organizmu jak on sam. Co więcej mRNA nie wpływa na DNA pacjenta gdyż po dostarczeniu odpowiednich informacji szybko znika – po ok. 10 dniach nie da się już wykryć mRNA w organizmie pacjenta. Podczas testów na szczurach metoda ta pozwoliła zregenerować ubytki kości, które nie leczone doprowadziłyby do amputacji kończyny. Co więcej wystarczył jeden zabieg, który jest także tańszy i nie powoduje skutków ubocznych. Wykorzystanie mRNA wydaje się być obiecującą technologią choć oczywiście potrzebne są dalsze badania i testy na ludziach.

Arkadiusz 12:19

A same kości mogą nieść dużo więcej informacji, zwłaszcza gdy czytamy z nich historię sięgającą pierwszych ludzi. Lauriane Bourgeon, francuska archeolog z Uniwersytetu w Kansas, poświęciła się badaniu kości z Bluefish Caves. Są to wapienne zagłębienia w północnym Jukonie, w których archeolodzy odnaleźli jedne z najstarszych znanych śladów pobytu ludzi w Ameryce Północnej, którzy korzystali z nich prawie 24 000 lat temu. Znaleziono tam niewielką ilość narzędzi oraz ponad 36 000 kości zwierzęcych, głównie koni jukońskich czyli futrzanych zwierzaków, które były mniejsze od współczesnych koni, żyły w stadach, a wyginęły prawdopodobnie na skutek presji człowieka i zmian klimatycznych. Wiele z tych kości posiada takie nacięcia, które sugerują, że miejsce to było wykorzystywane jako tymczasowe obozowisko przez myśliwych, których celem były głównie konie jukońskie. Co więcej tradycyjne praktyki łowieckie ludów zamieszkujących tamte tereny wskazują na sensowność takiej hipotezy. Badania są niewątpliwie trudne, głównie dlatego, że od tamtych wydarzeń upłynął szmat czasu i znalezienie fizycznych dowodów jest bardzo rzadkie. Tym bardziej, że ludzie prowadząc koczowniczy tryb życia ciągle się przemieszczali, a większość tych terenów jest teraz pod wodą. Co więcej aby badania i datowanie radiowęglowe były wiarygodne potrzebne są nienaruszone fragmenty gleby. Niestety większość jaskiń została w pewnym stopniu zmieniona z przyczyn naturalnych lub ludzkich, a zatem potrzebne są kolejne badania archeologiczne.

Arkadiusz 13:49

Podobnie jak archeologia także i fizyka kryje w sobie całą masę fascynujących zagadek. A niektóre z nich są fundamentalne – ich odkrycie może mocno zmienić nasze postrzeganie rzeczywistości. Jedną z nich jest rozszerzanie się Wszechświata. Choć gwiazd i innych kosmicznych obiektów jest nad nami cała masa to wydaje się, że nie ma ich na tyle dużo aby powodować stałe puchnięcie naszej dmuchanej bańki – coś tu się zatem nie zgadza. Wygląda na to, że rozszerzanie jest szybsze niż pozwala na to nasza fizyka. Co więcej galaktyki wirują tak szybko, że powinny wyrzucać z siebie materię – nie ma jej aż tak dużo żeby trzymać wszystko w kupie. Znów coś się nie zgadza. Hipoteza przedstawia ciemną energię jako tę siłę, która rozszerza Wszechświat oraz ciemną materię jako kawałki utrzymujące spójność galaktyk. Niestety oba te ciemne zjawiska są niedostrzegalne, choć łącznie stanowią 95% całego Wszechświata. Aby rozwiązać te problemy fizycy Roberto Peccei i Helen Quinn zaproponowali dodanie nowej cząstki do Modelu Standardowego. Chodziło o pole ultralekkich cząstek – aksjonów. Żeby było jasne, aksjony są wciąż hipotetyczne, ale nawet Europejska Rada Badań Jądrowych czyli CERN podkreśla, iż "jedną z najbardziej sugestywnych właściwości aksjonów jest to, że w naturalny sposób mogłyby one być produkowane w ogromnych ilościach wkrótce po Wielkim Wybuchu. Taka populacja aksjonów byłaby obecna do dziś i mogłaby stanowić ciemną materię Wszechświata." Ale skoro są to obiekty hipotetyczne, a poszukiwania aksjonów trwają już 40 lat, to jak chcemy dowieść ich istnienia? Cóż naukowcy wykorzystują Axion Search Telescope w celu znalezienia śladu cząstek produkowanych w jądrze Słońca, a jest to bardzo trudne gdy szacunkowo cząstka ta waży jedną miliardową masy elektronu. Nawet jeśli maleńkie aksjony sygnalizują jakoś swoje istnienie, możemy je łatwo przeoczyć. Mimo tych przeszkód poszukiwania aksjonów trwają nadal, a one same czekają na ujawnienie.

Arkadiusz 15:50

I to już wszystko co na dziś dla Was przygotowałem, po nowe odcinki podkastu zapraszam w każdą środę i sobotę. Do usłyszenia!

Naukowo w Internecie

Obserwuj i polub :)

Ogromna prośba o udostępnianie, lajkowanie i komentowanie odcinków podkastu, pozwala to dotrzeć do nowych słuchaczy zainteresowanych naukowymi doniesieniami. Podzielcie się podkastem ze znajomymi i dajcie znać w komentarzach czy podkast Wam się podoba. Wszystkie uwagi i propozycje mile widziane, to dzięki Wam Naukowo może być coraz lepsze!

Wspieraj Naukowo na Patronite

Podkast jest finansowany wyłącznie z dobrowolnych wpłat od słuchaczy. To ich wsparcie zapewnia mi finansowanie i utrzymanie tego podkastu, pozwala na dalszy planowanie i rozwój. Wybrałem taką formę finansowania, aby uniknąć reklam i uzależnienia od kontraktów na nie. W ten sposób mogę w sposób samodzielny kształtować profil audycji, a dodatkowo społeczność skupiona wokół podkastu ma większą moc oddziaływania - podkast tworzę dla moich słuchaczy, a ich uwagi i sugestie są dla mnie cennym głosem. Dołącz do wspierających!

Naukowy serwer Discord

Na naszym serwerze Discord staramy się stworzyć społeczność ludzi, którzy naukę lubią i szanują, a czasem się z nią nie zgadzają oraz chcą o niej dyskutować w miłym gronie. Mamy mnóstwo tematycznych działów, miłych moderatorów i chęć do stworzenia przyjaznego miejsca dla dyskusji i na tematy naukowe, dzielenia się wiedzą i nowościami z naukowego świata - dołącz do nas!

clear clear
Type at least 1 character to search
clear clear
Słuchaj
Obserwuj