Zastrzeżenia prawne

Właścicielem i administratorem strony naukowo.net jest Arkadiusz Polak | arcy.net | arcy@arcy.net

Hosting strony thecamels | Hosting podkastu Captivate

Strona zbudowana jest na skrypcie WordPress

Motyw graficzny: Resonator | Qode Interactive

Logo: Adobe Stock | Rzoog

Czcionka: Adobe Fonts | Alien

Muzyka i efekty dźwiękowe na licencji RØDE Microphones i Blastwave FX

Wszystkie zdjęcia na licencji Unsplash o ile nie oznaczono inaczej

Made with  in the PL

Zasady wykorzystywania cudzych utworów i prawo autorskie.

Sybilla Stanisławska – Kloc, „Zasady wykorzystywania cudzych utworów: prawo autorskie i dobre obyczaje (etyka cytatu)”, Diametros nr 19 (marzec 2009): 160 – 184, https://diametros.uj.edu.pl/serwis/pdf/diam19_stanislawskakloc.PDF

„(…) W działalności naukowej cytat jest bardzo użytecznym, a niekiedy wręcz koniecznym (niezbędnym) „narzędziem” naukowym4. Służy on rzetelnemu, dosłownemu zaprezentowaniu stanowiska (poglądów) innych autorów (w tym naukowców). (…)
Wykorzystywany w ramach prawa cytatu utwór powinien być przytoczony w niezmienionej wersji, w przypadku utworu wyrażonego słowami (np. literackiego) w wersji dosłownej, w literalnym brzmieniu30. Wydaje się, że wyjątek od tej zasady stanowi tłumaczenie (można przytoczyć cudzy tekst we własnym tłumaczeniu).
Jeżeli natomiast dokonuje się zmian, min. używa synonimów, własnymi słowami przedstawia stanowisko, pogląd wyrażony przez autora, to mamy wtedy do czynienia z parafrazą, która z kolei tym różni się od streszczenia, że jej wielkość z reguły jest zbliżona do wielkości fragmentu oryginalnego. (…)
W przypadku parafrazy (a więc przedstawienia własnymi słowami, omówienia: poglądu, fragmentu utworu, stanowiska innego autora) nie dochodzi do używania znaku „cudzysłowu”, a tylko w przypisie podawane jest nazwisko autora i źródło, na podstawie którego została dokonana parafraza. (…)”

Sybilla Stanisławska-Kloc – doktor nauk prawnych, adwokat; ukończyła aplikację sądową oraz adwokacką; mediator, wpisana na listę arbitrów domenowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Pracuje w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej WPiA UJ.

Type at least 1 character to search
Słuchaj
Obserwuj
Twitter:

Czy przetworzony mocz zwiększy produkcję żywności, a sztuczna fotosynteza zmieni sposób uprawy roślin? Opowiem również jak kosmici nie skontaktowali się z ziemianami, czy żółwie są nieśmiertelne oraz o kolejnej konsekwencji zmian klimatycznych.
https://www.youtube.com/watch?v=mPVwLEAWiTk

Dlaczego ktoś miałby wstąpić do instytucji, która usuwa możliwość życia rodzinnego i wymaga od niego celibatu?
@tavitonst i @AJCMicheletti opowiadają o tym w artykule "#Celibat: jego zaskakujące zalety ewolucyjne – nowe #badania"
https://naukowo.net/2022/06/24/celibat-jego-zaskakujace-zalety-ewolucyjne-nowe-badania/
#nauka @PodkastNaukowo

Ile robaków jest w herbacie, gdzie już dziś brakuje wody, co się dzieje podczas niespodzianek i jak zrobić klej z jemioły.
Zapraszam na 29 odcinek @PodkastNaukowo
#naukowo #nauka #podkast #ciekawostki #informacje
https://www.youtube.com/watch?v=k7ZtIXxkF20